انگیزشی ترین سایت موفقیت

راز پیروزی و موفقیت در زندگی

0

راز پیروزی و موفقیت

راز پیروزی و موفقیت در زندگی

باب لیتوین، تنیسور حرفه‌ای و مشاور ارشد اقتصادی دروال استریت بوده و تاکنون موفق به کسب مدالهای بسیاری در مسابقات داخلی آمریکا و مسابقات جهانی شده است. اما راز موفقیت او چیست؟ قطعاً او از ابتدا یک قهرمان به دنیا نیامده، بلکه با تلاشهای فراوان و انتخاب بهترین راهکارها توانسته است به چنین موفقیتی هم درزمینه ورزش و هم درزمینه شغلی، دست یابد.

باب در این کتاب به ما می‌گوید که چگونه می‌توانیم مانند او به موفقیت برسیم. پیام او دراین کتاب چنین است، «داستان قبلی زندگی‌تان را رهاکنید و داستان جدیدی برای زندگی‌تان بنویسید. ازتغییر کردن هراسی نداشته باشید. تغییر اولین گام به سوی موفقیت است که در ابتدا باید از افکار شما آغاز شود.

چه تعریفی از پیروزی در زندگی داردید ؟

تعریفی که ما از پیروزی داریم چگونه تعریفی است؟ آیا تعریفمان از پیروزی تنها برنده شدن در یک مسابقه، یافتن شغلی دلخواه، داشتن فرزندانی تحصیل کرده، ملاقات کردن با یک فرد و یا پیداکردن یک شریک خوب برای شرکت است؟ اگر موفقیت را برای خود این طور تعریف می‌کنید، باید بگویم که خود را درمعرض احساسات منفی شدیدی قرار دادهاید.

ازآنجا که همه ما به دنبال وضوح و روشنی هستیم، تنها پیروزی‌هایی را پیروزی میدانیم که مقابل چشمانمان باشند. درواقع به نوعی تنها به اتفاقات بیرونی بسنده می‌کنیم تا اتفاقات درونی، یافتن شغلی بهتر، کم کردن وزن یا کسب درآمد بیشتر گزینه‌هایی هستند که کاملاً قابل رویتند و ما فقط پیروزی ظاهری آنها را درک می‌کنیم.

هنگامی که من به تازگی ورزش تنیس را شروع کرده بودم و چیزی درباره قدرت نوشتن داستانی جدید برای زندگی نمی‌دانستم، بازی تنیس را تنها برد و باخت معنی می‌کردم و هویت خودم را تنها دربرد و باخت، یعنی نتیجه بازی، می‌دیدم. اما واقعیت این بود که آن پیروزی‌ها من را اغنا نمی‌کردند و احساس موفق شدن عمیقاً در من ایجاد نمی شدا بنابراین شروع به یافتن راهی جدید و تعریفی جدید از پیروزی برای خودم کردم.

من شروع کردم به یافتن نکاتی از تجربیانی که تاکنون کسب کرده بودم. نکاتی که باعث پیروزشدن من شده بودند.

سپس آنها را به شاگردانم هم انتقال دادم تا آنها هم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند، در ابتدا مطمئن نبودم که راه درستی را در پیش گرفته‌ام و آیا با این کار می‌توانم روحم را اغنا کنم یا نه؟ اما برروی تصمیمی که گرفته بودم پافشاری کردم. درنهایت به این نتیجه رسیدم که می‌شود در هر بار بازی نکات مثبت جدیدی را آموخت.

درواقع دانستن همین نکات من را به سوی نوشتن داستانی جدید برای زندگی‌ام سوق دادند. از همین نگاه جدید من به پیروزی بود که یاد گرفتم باید عدالت را رعایت کنم، آرامش خودم را حفظ کنم، استقامت داشته باشم و نامید نشوم. این‌ها بودند که احساسی پیروزی واقعی را در من ایجاد کردند، نه نتیجه بازی، اگر پیروزی را دوباره برای خود تعریف کنید حتی در روزهای ناخوشایند، حتی هنگامی که حقوق بالایی نمی‌گیرید، حتی هنگامی که جایزهای برنده نمی‌شوید و یا هنگامی که موفق به عقد قراردادی نمی‌شوید هم می‌توانید احساسی پیروزی کنید؛ چراکه توانسته‌اید از تمام این اتفاقات نکاتی را بیرون بکشید که برایتان مفید باشد و به موفقیتتان کمک کند.

پس اینگونه شما معنای واقعی و درونی پیروزی را درک کرده اید، به این ترتیب شما همیشه احساسی پیروزی می‌کنید و این احساسی، به عملکرد شما کمک بسیاری می‌کند. با داشتن چنین نگرشی ذهن شما آماده است که راه حل را به سرعت بیابد و احساس خوشبینی در شما تقویت شود.

تعریف ما از پیروزی باید خیلی وسیع باشد. خانم «بیلی جین کینگ»، یکی از بزرگترین تنیسورهایی است که در مسابقات بسیاری پیروزشده بود، اما مشهورشدن او به خاطر بازی خوب و یا پیروزی‌های زیادش نیست. او فردی است که جایگاه زنان را در ورزش تنیس تغییر داد. او به این دلیل فردی پیروز از نظر همگان است که درمقابل تمام تعصبات ایستاد و گفت تازمانی که حق و حقوق زنان تنیسور مانند مردان نباشد هیچ زنی تنیس بازی نمی‌کند.

هنگامی که «بابی ریگز متعصبانه گفت که تنیسورهای زن توانایی آن را ندارند که در سطح مردان مطرح شوند و همچنین گفت بازی تنیس زنان اصلاً یک بازی محسوب نمی‌شود، «بیلی جین» با تهیه کردن بنرهایی با موضوع دفاع از حقوق زنان تنیسور و همراهی زنان دیگر، او را به مبارزه طلبید و سرانجام پیروز شد.

او نگاه دنیا را به ورزشی بانوان و توانایی‌های آن‌ها تغییر داد. درواقع این پیروزی واقعی برای او بود نه برنده شدن در مسابقات و کسب جوایز اگر شما همین الان او را می‌دیدید و از او می‌پرسیدید بزرگترین پیروزی او در زندگیاش چه بوده است؟ بی شک به شما می‌گفت اینکه توانسته است در دنیا تغییری ارزشمند ایجاد کند نه پیروزی در مسابقات.

هنگامی که او را دیدم، از من خواست به شاگردانم این را بیاموزم که پیروزشدن را در اول شدن و کسب جایزه نبینند. اما من به او گفتم: «گفتن این حرف برای تو ساده است که بارها و بارها در مسابقات پیروزشده ای»، اما او به سرعت گفت: «برای همینه که تو باید به من و حرفم اعتماد داشته باشی چون من از بالا به این موضوع نگاه می‌کنم و چیزهایی که من می‌بینم شما نمی‌بینید» هنگامی که من در مسابقات قهرمانی پیروزشدم، پس از آنکه کمی ارام گرفتم و هیجاناتم کم شد، تازه معنی حرف او را متوجه شدم.

درست بود که برنده شدن حال خوبی به من داد، اما من پیروزی واقعی را در چیزهای دیگری دیدم، در اینکه توانسته بودم در شرایط پراسترس آرامش خودم را حفظ کنم، اینکه از یک روش جدید برای ضربه زدن به توپ استفاده کرده بودم، اینکه تک تک ضربه‌ها را هدفمند زده بودم.

تمام این‌ها پیروزی‌های واقعی وعمیقی بودند که من به آنها رسیده بودم. اینکه قدم‌هایتان را هدفمند بردارید، پیروزی است، اینکه تلاشتان را بیشتر کنید، پیروزی است، اینکه نامید نشوید، پیروزی است، اینکه بازنده خوبی هم باشید، پیروزی است، اینکه از شکستها بیاموزید، پیروزی است و اینکه با وجود تلاش بسیار شکست بخورید، بازهم پیروزی است؛ همچنین اینکه تمرکز داشته باشید و پرانرژی به سوی اهدافتان گام بردارید، پیروزی است.

روزهای خوب و بد همچنان وجود دارند، اما من هر روز احساس پیروزی می‌کنم، برایم لذت بخش است که بتوانم از روزهای بدهم استفاده کنم و بیاموزم. این کارمن را شاداب ترو متمرکزتر می‌کند. با این نگاه جدید الان احساس می‌کنم که حتی از ۲۰ سال گذشته هم بهتر می‌توانم بازی کنم اپس پیروزی را در ظواهر نبینید.

عمق اتفاقات را درک کنید. اگر پیروزی خود را تنها در کسب نتایج ببینید، باید بارها وبارها با احساسات منفی روبه رو شوید. حالا پیروزی را برای خود چگونه معنی می‌کنید؟ در داشتن شغلی خوب؟ همسری دلخواه؟ موفقیت فرزندانتان؟ بنابراین بیایید و در داستان جدیدی که برای زندگی خود می‌نویسید، پیروزی را دوباره تعریف کنید. اینگونه تمرکز شما برروی کیفیت انجام کارها بالا می‌رود و احساس پیروزی هرلحظه، در هرجا و در هررابطه ای با شما همراه است، نه فقط زمانی که به نتیجه دلخواه می‌رسید.

 

ارسال یک پاسخ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.